Markéta Irglová

Diskuse o The Frames, které se nehodí do žádné jiné kategorie..
On The Frames on topics not matching another category..

Moderátor: Admins

Odpovědět
zofie

Re: Markéta Irglová

Příspěvek od zofie » 10.05.2011, 10:50:48

Magazín Víkend DNES
7.5.2011

Na film o našem rozchodu se vážně nekoukám

V třiadvaceti je MARKÉTA IRGLOVÁ světově nejproslulejší tuzemskou písničkářkou. Připsala si už oscarový úspěch s filmem Once. Musela se však vyrovnat s rozchodem se svým uměleckým i životním partnerem Glenem Hansardem.

Až po třech letech na turné s jejich společnou kapelou Swell Season, se kterou projeli nejslavnější hudební sály světa, má Markéta Irglová letos pár měsíců pro sebe. A rozhodla se to zkusit na vlastní pěst jako autorka. V létě jí u prestižní značky ANTI vyjde první sólové album, které nazvala Anar. Poprvé ho představí na tuzemském turné, které začíná už 9. května v Brně. Zpěvačka si sice prožila zářivé momenty slávy, ne vždy jí ale přinesly štěstí. Na vlastní nohy se po rozchodu staví až teď.

* Kde teď trávíte nejvíc času?

Žiju v New Yorku, přesněji v Brooklynu. Přistěhovala jsem se asi před rokem. Bydlím s kamarády, ale většinu času jsem teď stejně pryč, protože jezdím s kapelou Iron & Wine jako doprovodná zpěvačka. Zkouším zas něco jiného, baví mě být na pódiu v jiné pozici. Navíc jsem svoji desku natáčela v Chicagu, kde jsem taky trávila hodně času. Zkrátka hodně cestuju.

* Vydáváte první sólovou desku. Chcete dokázat, že obstojíte i jako sólová autorka?

Vznikla na můj popud. Minulý rok na jaře jsme hodně koncertovali se Swell Season. Během léta nás ještě čekaly festivaly a pár koncertů na podzim, ale už tehdy jsme s Glenem Hansardem předběžně uvažovali, že bychom si rádi dali alespoň roční pauzu. Jezdili jsme bez přestávek tři roky. Evropa, Amerika, Evropa, Amerika... Bylo logické si dát oddech, minimálně na napsání nových písniček.

* Jenomže vy jste se hned vrhla do práce, a jak sama říkáte, do dalšího koncertování...

Pro mě byla představa ročního nicnedělání... zvláštní. Snažila jsem se přijít na to, jak ten čas zužitkovat. Tehdy jsem ještě bydlela v Irsku a říkala jsem si, proč nezkusit jít někam jinam. Táhlo mě to do New Yorku, tak proč to nevyzkoušet. S tím souviselo i to, že už jsem měla pár napsaných písniček, které nikde nevyšly. A tak jsem se rozhodla je nahrát, nejdřív jsem si myslela, že udělám jenom tři čtyři pro radost. Jenomže mi to nedalo a začala jsem psát další věci a náhle jsem ještě před nahráváním měla hotových deset skladeb. A najednou jsem měla celou desku. Samotnou mě to překvapilo.

* Je pro vás pauza důležitá i kvůli rozchodu s Glenem Hansardem, který proběhl už před dvěma lety? V tom nasazení jste asi neměli moc času si od sebe odpočinout.

Od té doby jsme neměli vůbec čas být od sebe. Což je podle mého jednak přirozená a hlavně docela důležitá součást každého rozchodu. Určitě jsme mohli říct, že každý potřebujeme čas situaci nějak zpracovat. Ale když jsme to porovnali s tím, co se tehdy dělo po stránce profesionální, rozhodli jsme se to zvládnout. Zaprvé jsme se nerozešli ve zlém, zůstalo nám přátelství. A zadruhé nás vždycky bavila a nadále baví naše hudební spolupráce. Dohodli jsme se, že pauzu v tu chvíli nepotřebujeme, že jsme oba schopni to zvládnout tak, abychom spolu mohli dál cestovat a hrát. Zvládli jsme to, ale nezastírám, že je dobře, že ten čas na oddych teď máme.

* Co pro vás bylo nejhorší překonat?

Obecně. Lidi jsou podle mě bytosti, které mají problém přijmout změnu. Na něco si zvykneme a je to pro nás pohodlné. Každá změna znamená alespoň na chvilku trochu nepohodlí. A i když může být ve výsledku lepší, tak se jí bráníme nebo ji oddalujeme.

* A konkrétně?

No ten samotný přechod. Ať už spolu partneři spolupracují nebo ne, tak jít z partnerského vztahu do přátelského je strašně těžké. Obyčejně to trvá, než se na sebe oba dokážou podívat bez předsudků, které si vytvořili za dobu společného fungování. A tak to bylo i u nás.

* O vašem vztahu a rozchodu s Glenem Hansardem dokonce vznikl dokumentární film, který měl nedávno premiéru na prestižním newyorském festivalu Tribeca. Bylo těžké koukat se na sebe samotnou v okamžicích, které asi každý radši zapomene?

Poprvé jsem film viděla chvíli poté, co ho filmaři sestříhali. A přiznám se, že jsem nebyla moc ráda. Když se ten dokument natáčel, nebylo mi nejlépe ani po stránce citové, natož z hlediska mentálního rozpoložení. Zkrátka jsem nebyla moc vyrovnaná. Když jsem se na záběry dívala zpětně, z dnešního pohledu jsem viděla verzi sama sebe, na kterou nejsem právě pyšná. Nic bych na tom, co se stalo, ale neměnila. Díky tomu, čím jsem si prošla, jsem takovým člověkem, kterým dneska jsem. Jako každý se chci prezentovat a vidět hlavně v tom dobrém světle, což mi tenhle dokument určitě neposkytuje. Vy se přece taky určitě radši ve vzpomínkách vracíte do míst a situací, kdy vám bylo dobře.

* Tohle evidentně nebyl ten případ.

Pro mě to bylo opravdu těžké období. A ten dokument bych si tedy jako radostnou vzpomínku na staré časy vážně nepustila.

* To jste ho nemohla nějak stopnout, když vás tak traumatizuje?

Nesnažila jsem se o to. Jsem ráda, že jsem na tom teď jinak, že jsem šťastnější a spokojenější. Podle mého člověka vždy formuje jeho minulost a já jsem od doby krize určitě silnější. Proto mi dnes ani nevadí, že se ten příběh prezentuje i veřejně, nestydím se za to. Konečně to může pro někoho být i poučení, že po všech problémech je nakonec člověk o to šťastnější.

* Co nebo kdo vám v těch nejhorších okamžicích pomohl?

Hodně jsem se uzavřela do sebe. Trvalo to dost dlouhou dobu a musela jsem jít hodně do hloubky. Tehdy jsem se cítila hodně sama. Bylo to po Oscarech i Grammy a procházela jsem si situacemi, kterými si nikdo z mé rodiny nebo kamarádů neprošel a nemohli mi poradit, jak s nimi naložit. Proto mi ani nic jiného než já sama nezbývalo. Potřebovala jsem si ujasnit, kdo jsem, co chci a co od života čekám a taky to, co život čeká ode mne. Vždycky, když jsem měla tu možnost, odjela jsem samotná do Irska. A to mi strašně moc pomohlo. Najednou bylo všechno lehčí. Ale otevřít se světu jsem byla zase schopna až po dvou letech.

* Kdo tedy dnes jste a co chcete?

V životě máte omezený výběr. Když jste v situaci, která se vám nelíbí, máte vlastně jenom dvě možnosti. Buď ji změnit, nebo ji na sto procent přijmout. Dřív jsem byla člověkem, co není schopen něco změnit. Nelíbilo se mi to, bušila jsem pěstmi do zdi, stěžovala si a přesto zůstávala. Až pak jsem pochopila, že buď prostě musím jít jinam, nebo se smířit s tím, že všechno nebude vždycky jenom příjemné. Důležité bylo, když jsem si uvědomila, že hudbu nedělám, protože by mi to tak někdo nalinkoval. Ale že ji opravdu miluju a chci se jí věnovat. S Glenem nebo bez Glena, to je jedno. Došlo mi, že jestli chci, aby mě lidi brali vážně a přistupovali ke mně s respektem, musím se tak nejdřív začít chovat sama k sobě.

* Na kolik se na tomhle vašem stavu podepsalo to, že jste se tak hrozně rychle proslavila?

S velkou pozorností a zájmem o mojí osobu jsem určitě měla problém se vyrovnat. Když jste spokojený a šťastný, dokážete být otevřenější, vycházet do společnosti, bavit se s lidmi okolo. Ale pak jsou taky momenty, kdy jste ztracení, nejste si úplně jistí, jestli děláte správné věci. A tehdy nemáte chuť jít při hovorech s ostatními nějak do hloubky. V tu chvíli se nějaké velké pozornosti podvědomě bráníte. A to se mi tehdy stalo. Byla jsem ve svém životě ztracená a vůbec jsem nevěděla, jak se s tím kolotočem, co mě obklopoval, vyrovnat. Neuměla jsem být tak otevřená, jak to situace vyžadovala.

* Co konkrétně vás tak trápilo? Rozhovory? Kamery? Talkshow?

Ne, to vůbec. Spíš jsem kolem sebe neměla vůbec žádný prostor. Třeba jsme byli na turné, a to už je samo o sobě náročné. Jedete autobusem, kde je dvanáct postelí a žije v něm dvanáct lidí. Na takhle malém prostoru bydlíte třeba měsíc v kuse. Je to váš dům. Když nejste v autobuse, jste třeba v divadle, kde se koncertuje, a tam jsou pro těch dvanáct lidí tři šatny, takže zase nemáte pokoj, kde byste se mohli zavřít a být chvíli sami. Nemáte prostor pro sebe sama. Často se stávalo, že jsem se probudila v devět ráno a neměla ani šanci jít si vyčistit zuby, dát si sprchu, učesat se nebo se na sebe alespoň kouknout do zrcadla. Vyšla jsem ven z autobusu a tam čekali tři lidi a chtěli podpis nebo fotku. A to už jsem nezvládala. Přece každý člověk chce vyrazit ven připravený a mít předtím alespoň trochu soukromí. Představte si, že nemáte ani čas se pořádně probrat a halekají na vás tři lidi, že se s vámi chtějí fotit! Bylo to pro mě těžké, už tak jsem měla hrozně málo osobního prostoru a ti lidi pro to vůbec neměli pochopení.

* Zvykla jste si, nebo jste začala být tvrdší a do podmínek si nadiktovala třeba vlastní šatnu?

To ne. Ale jak jsem říkala, když je člověk šťastný, nepotřebuje tak dobré vnější podmínky. Ale když je vám hůř, musíte se mít o co opřít. A mně tehdy dobře nebylo. V dnešní době je to úplně jinak a bavit se i s neznámými lidmi mě moc baví. Dnes se o sebe docela ráda dělím. Už nejsem ta negativní, zmatená dívka.

* Co vás k tomuhle novému přístupu k životu postrčilo?

První krok jsem udělala, když jsem si koupila v Irsku dům u moře, který je v malinké vesnici, skoro na samotě. Většinu volného času jsem trávila tam. Byl to můj vlastní prostor, kde jsem mohla být potichu a sama. V té době jsem hodně přemítala a četla. Ani nevím, jak jsem se k ní dostala, ale přečetla jsem si knížku Nová země od Eckharta Tolleho. To, jak se v ní psalo o lidech a o životě, mě zasáhlo. To byl ten zlomový bod, díky kterému jsem konečně změnila perspektivu, čočku, skrz kterou jsem se dívala na svět. Přestala jsem se cítit jako oběť vnějších okolností a konečně jsem začala cítit, že mám svůj život pod kontrolou a nikdo jiný než já mi štěstí zajistit nemůže. Taky jsem si uvědomila, jaké neuvěřitelné věci mě v životě potkaly.

* Vzpomínám si, že po úspěchu filmu Once jste mluvila o tom, jak se těšíte, až budete doma a začnete studovat. Proč jste nakonec skončila v malé irské vesnici?

Před rozchodem jsme s Glenem žili společně, potom jsem najednou potřebovala někde bydlet. V Irsku se mi hrozně líbilo a zpátky do Česka se mi zatím stěhovat nechtělo. V té době už jsem věděla, že nám brzy přijdou peníze ze soundtracků prodaných v Americe. Tak proč je neinvestovat do něčeho vlastního, do svého zázemí? Uvědomila jsem si, že mě čekají ještě dva roky na turné a chtěla jsem se mít kam vracet. Se studiem jsem to však nevzdala. Tehdy jsem plánovala, že to zkusím na škole v Irsku, kde mě zajímala irština nebo arteterapie i spousta dalších věcí. Když jsem zjistila, že letos budu mít volno, dokonce jsem vážně uvažovala nad tím, zda nejít na rok právě do školy. Ale pak jsem si uvědomila, že tam můžu v podstatě kdykoliv a teď chci čas využít spíš pro svoje vlastní písničky. Takže i když momentálně bydlím v New Yorku, domov mám pořád v Irsku.

* Naučila jste se díky té změně užívat si i pozlátko slávy? Přece jenom, hrála jste v prestižních sálech v New Yorku i v Hollywood Bowl v Los Angeles, na vaše koncerty chodí slavní herci i hudebníci...

Samozřejmě vnímám jako ohromnou věc, když na naše koncerty chodí lidi, kteří jsou z branže a něco dokázali. Ale co se týče družných rozhovorů, pro mě jsou to pořád cizí lidé jako všichni ostatní. Určitě dám přednost bavení třeba s kamarády, co přišli na koncert, než s někým, kdo je slavný.

* Chtěla byste se vy osobně s někým ze současné hudební branže potkat?

Ani ne. Když mám někoho ráda, vystačím si jenom s jeho hudbou. Nikdy jsem netoužila ty autory poznávat po osobní stránce. I kdybych se s nimi potkala po koncertě, tak přece vím, jak to je, i z našich vystoupení. Vždycky jde jenom o povrchní setkání. Na nic není čas, okolo jsou lidi. Daleko víc si vážím konverzace s neznámým člověkem, se kterým sedím pět hodin ve vlaku nebo v letadle.

* Pořád se tu bavíme o hudbě, ale vás vlastně proslavila filmová role. Dostala jste nějakou další nabídku?

Ne, ale já nemám ani žádného agenta. Takže nevím, jak by mě oslovili. Leda přes mého hudebního manažera.

* Lákalo by vás to vůbec?

Určitě, moc by mě to bavilo. Kdyby se objevila role, na kterou bych se cítila, šla bych do ní ráda. Všechno bych však nepřijala. Teď se chci každopádně věnovat vlastní desce. Poprvé je to moje vlastní vize, jsem na ni moc hrdá a chci jí dát co největší šanci. Strašně bych s ní chtěla cestovat po světě a koncertovat, jak jen to bude možné. To je moje momentální ambice, aby se dostala k lidem.

* Poprvé nové písničky předvedete právě na tuzemském turné. Jak budou ty koncerty vypadat?

Přivezu s sebou kamarádku Aidu, která se objeví i na desce. Nazpívala mi vokály a hraje na tradiční perský buben daf. Měly jsme spolu už několik koncertů různě po New Yorku, takže je už po hudební stránce taková moje parťačka. Hrozně ráda zpívám ještě s někým ve vícehlasu. Ona má alt a já většinou zpívám soprán. V harmoniích se dobře doplňujeme. Bude se mnou jezdit všude po světě. Krom toho mě ještě doprovodí kamarád z Irska na kytaru a baskytarista. Na pódiu budeme čtyři a budeme hrát většinou nové písničky, i když určitě dojde i na několik skladeb ze Swell Season. Ale sama nevím, jak ty koncerty budou vypadat. Je to naše první turné a bude to hodně spontánní a dost prostoru bude mít i improvizace.

* A jaké máte další plány?

Krátce po pražských vystoupeních odlétám znovu do New Yorku a pokračuji v turné s Iron & Wine. Moje léto bude vypadat tak, že budu tyhle koncerty střídat se svými a propagováním vlastní desky. Do konce roku už mám plný diář, takže si nakonec rozhodně neodpočinu.

* Vrátíte se pak vůbec ještě ke Swell Season a spolupráci s Glenem?

Zatím nevím. Neurčili jsme si žádná pevná data nahrávání nebo koncertů. Ono je to víceméně na Glenovi.

* To zní, jako byste se pořád hádali.

Ne, to vůbec. Glen právě nahrává v New Yorku, teď k němu jdu natočit doprovodné vokály na jeho sólový projekt. Jak jsme se dostali do veřejné sféry, má strašně moc nabídek na spolupráci se zajímavými lidmi. Například Eddie Vedder z Pearl Jam mu nabídl, ať s ním jede na turné. Má spoustu příležitostí dělat jiné věci než dokola koncertovat se Swell Season. Momentálně si užívá, že nemá rozplánovaný celý rok do turné a může kývat na nabídky, které ho zajímají. Proti tomu opravdu nic nemám. Vždyť my jsme spolu intenzivně strávili poslední tři roky. Potřebujeme si odpočinout, abychom se dokázali znovu vidět a pracovat spolu.

* Jaká byla vlastně od začátku vaší spolupráce nejdelší doba, po kterou jste se neviděli?

No popravdě, nejdéle tak měsíc.

* Měla jste v tom hektickém nasazení vůbec čas najít si nového kluka?

Ano, měla. I když jsem žádného nehledala a chtěla jsem hlavně dosáhnout vnitřního klidu. Aby to štěstí nešlo jenom z vnějších podnětů. Momentálně jsem ve vztahu a jsem ráda, že přišel až poté, co jsem se hudebně prosadila. Najednou je to příjemný a zdravý vztah, který moje štěstí jenom prohloubil.

* Jenom ještě řekněte. Je to zase muzikant?

Jo. A to je dobře, protože zná branži a ví, co to obnáší za životní styl. Anebo je to možná jedno. Důležité je, že je to dobrý člověk a že je nám spolu hezky.

Co další film? Určitě by mě to moc bavilo. Kdyby se objevila role, na kterou bych se cítila, šla bych do ní ráda. Teď se chci však věnovat vlastní desce. Markéta Irglová Rodačka z Valašského Meziříčí (1988) se hudbě začala věnovat v sedmi letech, kdy jí rodiče koupili první piano. Zásadní pro ni bylo seznámení s Glenem Hansardem z irské skupiny The Frames, když jí bylo třináct. O dva roky později spolu odjeli koncertovat po světě. V roce 2007 si oba zahráli ve filmu Once a začali spolu žít i jako životní partneři. Za písničku Falling Slowly získali Oscara a nominaci na Grammy. Přestože jim vztah nevydržel, nadále úspěšně fungují v kapele Swell Season. Ta má teď pauzu, během které Irglová vydá v létě první sólovou desku Anar. Poprvé ji předvede na tuzemském turné, které má následující zastávky: 9. května Brno, 10. května Olomouc, 11. května Valašské Meziříčí, 12. května České Budějovice, 13. května Milevsko, 14. května Trutnov, 15. a 16. května Praha.
Naposledy upravil(a) zofie dne 10.05.2011, 12:08:54, celkem upraveno 1 x.

zofie

Příspěvek od zofie » 10.05.2011, 10:54:22

http://www.ceskatelevize.cz/porady/1027 ... ano/video/

asi 39. minuta
a pak asi 85.
a 127.
:))

anakinb

Příspěvek od anakinb » 10.05.2011, 14:21:51

obsah příspěvku byl smazán
Naposledy upravil(a) anakinb dne 14.07.2017, 00:44:31, celkem upraveno 1 x.

anakinb

Příspěvek od anakinb » 14.05.2011, 15:09:40

Naposledy upravil(a) anakinb dne 14.07.2017, 00:44:20, celkem upraveno 1 x.

Petr
Kontaktovat uživatele:

16.5.011 Kaštan

Příspěvek od Petr » 15.05.2011, 22:26:34

Clemmons jen predskakoval (to sem prosvih), a kdyz ho zvala na posledni pridavek (Into my arms od Cavea) na podium, tak byl (udajne) na baru...zitra tomu ale neutece, v Docku je bar hned vedle podia:D
jinak fakt PRIJEMNY

slavek

Příspěvek od slavek » 17.05.2011, 10:13:30

Beskyd TV dala klípek z Mar domovského M klubu:
http://www.youtube.com/watch?v=KPVQqkelMl0
a další příspěvek je z Trutnova od Trutnovinky.cz
http://www.youtube.com/watch?v=c1WOexfGbvg
a do třetice z Olo, Konviktu jedna z písní z alba "We Are Good":
http://www.youtube.com/watch?v=G36MRRQkzRA

a nakonec-Glen na skok zpět, a taky skok zpět v čase, ale i s Aidou a Clemonsem - "Drive All Night"
http://www.youtube.com/watch?v=JgDn4-5s ... re=related
:O) S

Petr
Kontaktovat uživatele:

Milan říká:

Příspěvek od Petr » 06.09.2011, 19:17:22

Téměř čtyři měsíce od natáčení se reportáž o Markétě Irglové konečně dostává na obrazovky
Vysílá se v úterý 13.9.2011 v magazínu Víkend na televizi Nova ve 21:30 hodin

Milan ze starého fóra Frames.cz

(já sem jen hlásná trouba)

Petr
Kontaktovat uživatele:

in WBEZ Studios for Sound Opinions

Příspěvek od Petr » 10.09.2011, 22:12:47

přijel sem z Lužan z Dvořákovy Lužanské mše, náádhera přátelé, překrásné, asi fakt nejhezčí (kulturní) výlet léta
a koukám na Fejs:

By Andrew Gill | Sep. 08, 2011

Iron and Wine has come a long way since 2002. Originally the bedroom-folk project of film professor Sam Beam, the band has grown into a major-label powerhouse. In June, after playing for an over-capacity crowd in Millennium Park, the band stopped by our Jim and Kay Mabie Performance Studio to record a session for Sound Opinions. The line-up for that session was six deep and included the Oscar-winning star of the film Once, Markéta Irglová...
http://www.wbez.org/story/iron-and-wine ... ions-91700

Woman King nemá chybu, ostatní nekoukám, jdouce chrnět:)cheers in Archa!

Petr
Kontaktovat uživatele:

Sean Rowe v PRAZE !!

Příspěvek od Petr » 13.09.2011, 14:58:22

http://www.malostranska-beseda.cz/cs/kl ... /1011.html

29. 10. 2011 | sobota | 20.30
Markéta Irglová / host: Sean Rowe
290 Kč / na sezení

http://marketairglovamusic.com/
http://www.antilabelblog.com/?p=7346

anakinb

Re: Sean Rowe v PRAZE !!

Příspěvek od anakinb » 13.09.2011, 15:34:24

Naposledy upravil(a) anakinb dne 14.07.2017, 00:43:29, celkem upraveno 1 x.

anakinb

Příspěvek od anakinb » 01.10.2011, 09:39:11

Naposledy upravil(a) anakinb dne 14.07.2017, 00:43:38, celkem upraveno 1 x.

anakinb

Příspěvek od anakinb » 04.11.2011, 21:15:05

Naposledy upravil(a) anakinb dne 14.07.2017, 00:43:52, celkem upraveno 1 x.

slavek

Příspěvek od slavek » 13.11.2011, 22:43:08

Markéta s Aidou asi patnáct minut krásných hlasů a taky trochu předvedení perského bubnu..:O) S
http://www.npr.org/2011/11/10/142093707 ... sk-concert

anakinb

Příspěvek od anakinb » 20.01.2012, 09:14:44

Naposledy upravil(a) anakinb dne 14.07.2017, 00:44:03, celkem upraveno 1 x.

anakinb

Příspěvek od anakinb » 25.01.2012, 18:54:03

Naposledy upravil(a) anakinb dne 14.07.2017, 00:49:44, celkem upraveno 1 x.

Odpovědět